Príprava na tetovanie

Podľa čoho si mám vybrať tetovacie štúdio ?

Ak si má človek vybrať naozaj dobré štúdio na profesionálnej úrovni, tak by ho mal určite navštíviť a všímať si hlavne čistotu v štúdiu a tiež celkový prístup tetovača k zákazníkom. Pri takom zákroku akým je tetovanie, je tiež veľmi dôležité, ako dokážu pracovníci v štúdiu zákazníkovi poradiť pri výbere motívu, jeho umiestnenia a celkovej realizácii.

Počúvajte tetovača čo Vám hovorí. Urobí si čas a venuje sa Vám? Snaží sa, aby ste sa cítili pohodlne a preberie s Vami všetky možnosti ohľadom motívu? Poradí Vám s umiestnením a vylepšeniami? Alebo iba vezme motív, urobí Vám ho kam chcete a ako chcete - tak ako desiatkam zákazníkov pred Vami? Každý zákazník má vždy na výber, nikdy sa nedajte odbiť tým, že to je tak dobre ak Vy sami nie ste spokojní. Vy ste Zákazník a tetovač je v štúdiu pre Vás - nie naopak. Nepodstupujte tetovanie bez toho, aby ste s ním boli stotožnení.

Nebojte sa nechať sa previesť celým štúdiom a spýtať sa na sterilizátor, či sú všetky komponenty jednorazové alebo na viac použití - tie musia byť pred každou prácou znova sterilizované. Ihly sa v dnešnej dobe používajú sterilne balené, tie sú na jedno použitie. Tetovač ich otvára vo Vašej prítomnosti a v rukaviciach, ktoré sú tiež jednorazové. V každom štúdiu je Zákaz fajčenia. Ak sú v štúdiu rôzne zvieratá, zlepšujú možno celkový dojem, ale tento faktor tiež stojí za úvahu pri výbere štúdia. Tetovač by mal byť prezlečený v ľubovoľnom pracovnom odeve, ale malo by byť na pohľad vidieť, že nepracuje v oblečení v ktorom prišiel do práce. Opýtajte sa na farby, ktoré budú zdobiť Vaše telo - musia byť certifikované. Všimnite si tiež nádoby s farbami, či nie sú zatečené a špinavé od iných farieb. Navštívte čo najviac tetovacích štúdií. Pouvažujte čo Vám ktoré štúdio ponúka a až potom si vyberte to správne. Vaše konečné rozhodnutie má byť až vtedy, keď ste naozaj rozhodnutí pre dané štúdio. Až vtedy si odnesiete tetovanie a pozitívne skúsenosti, ktoré si so sebou ponesiete navždy.

Profesionalita nie je arogancia !

Tetovanie je pre tetovačov považované za istý druh umenia. Profesionálny tetovač vkladá do každého tetovania srdce i dušu, bez ohľadu na to, aké je tetovanie veľké a aký motív si vyberie zákazník. Každý tetovač by mal mať určité etické a morálne kódexy, v ktorých nerobí ústupky. Ak nie ste rozhodnutí, aký motív chcete, môžu Vás v štúdiu požiadať, aby ste viac popremýšľali o svojom budúcom tetovaní a návštevu štúdia zopakovali neskôr.

Priebeh tetovania

Ak už máte vybraté študio, nasleduje výber a úprava motívu. Motív sa dá buď upraviť na počkanie, alebo ak sú náročnejšie úpravy, tak sa dohodneme na daný termín. Motív tetovač prekreslí aby sa dal odtlačiť, alebo ho nakreslí priamo na dané miesto. Kožu vydezinfikuje a oholí. Nanesie pretláčaciu kvapalinu a odtlačí motív na kožu. Ak ste si istí, že je umiestnenie podľa Vašich predstáv, tak sa odtlačok nechá preschnúť. Vy si sadnete - ľahnete, tetovač si nachystá veci na prácu a ukáže Vám, že sú ihly, ako aj ostatné komponenty sú sterilné. Všetko robí v rukaviciach a nesmie sa už dotýkať iných vecí (telefón, smetný kôš, vlasy ...). Prichádza k samotnému aktu. Tetovač Vás upozorní, aby ste sa nezľakli začiatku tetovania. Je dobré uvoľniť sa a nesedieť kŕčovito. Tetovanie zväčša bolí prvých 5-10min. a potom až po 3-4 hodinách. Je to bolesť jemná, ale dlho pretrvávajúca. Počas tetovania sa tetovanie umýva antiseptickým mydlom nariedeným v správnom pomere s vodou a potiera sa zvláčňujúcim krémom. Po skončení tetovania Vám tetovač dôkladne umyje celé tetovanie ako aj jeho okolie. Na úplný záver Vám tetovač nakrémuje tetovanie a nechá zaschnúť zhruba 10min. Tetovač Vám ešte vysvetlí, ako sa treba starať o nové tetovanie, čo môžete robiť a čo nie.

Starostlivosť o tetovanie

Ako si mnohí naši zákazníci iste všimli, u nás v štúdiu sa nedávajú ochranné fólie pri odchode zo štúdia, to preto, že Vám tetovač pri odchode natrie tetovanie krémom Protat. Výhodou krému Protat oproti ostatným značkám je, že vytvára na tetovaní mikrofilm, ktorý zabráni vniknutiu infekcie do tetovania a prilepeniu tetovania na odev. Po príchode domov si treba tetovanie umyť antibakteriálnym mydlom a vlažnou vodou. Osušiť niečím jednorazovým - nie uterákom ( v uteráku sa držia baktérie) nechať presušiť na vzduchu 5-10min. a nakrémovať úplne jemnou vrstvou krému Protat. Po dobu 10 dní si treba tetovanie raz denne dokonale vyumývať a dva až tri krát denne krémovať jemnou vrstvou ( prebytočný krém treba vždy zotrieť jednorazovými utierkami ). Tetovanie nesmie byť premastené !!!

Existuje veková hranica ?

Táto otázka je veľmi frekventovaná. Z určitého pohľadu môžem brať tetovanie ako vedomé poraňovanie. Samozrejme je beztrestné. Tento úkon si vyžiada zákazník. Najlepším variantom je, ak osoba ktorá sa chce dať tetovať dovŕšila 18 rokov. V prípade, že sa jedná o neplnoletú osobu je potrebný súhlas zodpovednej osoby teda rodiča. Tu je diskutabilné či s takýmto zákrokom súhlasí aj druhý rodič a podobne. Preto je najlepšie ak si dotyčný počká na to, keď bude za seba niesť plnú zodpovednosť. Ak ste neplnoletý a chcete sa dať tetovať je dôležité aby ste mali na pamäti že motív ktorý si dávate tetovať z najväčšou pravdepodobnosťou budete nosiť celý život. Tým chcem naznačiť že treba zvážiť, či vami vybraný motív nie je len momentálnym trendom či dokonca prejavom náklonnosti k určitému hudobnému alebo inému štýlu. Je celkom možné, že časom sa na svoje tetovanie budete pozerať inak. Nechcem vás týmto nejako odrádzať chcem len aby ste všetky tieto okolnosti zvážili. Je veľa originálnych a neutrálnych motívov z ktorých si určite vyberiete.

Zdravotný stav

Je veľa problémov súvisiacich so zdravotným stavom, ktoré môžu brániť samotnému zákroku tetovania. Jedná sa hlavne o kožné ochorenia a ťažkosti. (akné, podráždenie pokožky, infekcie ...). Ďalej ľudia so slabou zrážanlivosťou krvi, alebo ľudia ktorý trpia chorobami, ktoré zapríčiňujú predĺženie doby hojenia jaziev, alebo zoslabujú zrážanlivosť krvi či znižujú imunitu voči infekciám. Je vhodné, aby takýto ľudia konzultovali svoje možnosti v oblasti tetovania priamo so svojim lekárom. Taktiež je potrebné, aby o tejto veci bol informovaný aj tetovač ... to znamená, v žiadnom prípade nesmiete túto skutočnosť zamlčať, pretože v niektorých prípadoch môžete utrpieť vážnu ujmu na zdraví, ako napríklad nepríjemné jazvy alebo infekcie zapríčinené zlou hojivosťou.

Je možné aby som bol/a alergický/á priamo na tetovacie farby ?

Ľudské telo je v tomto smere nepredvídateľné. V praxi sú však prípady alergie na tetovacie farby veľkou vzácnosťou. V dnešnej dobe sa už pri výrobe farieb musí dbať ako na sterilitu tak aj na alergénne vlastnosti. Preto sa v dnešnom svete používajú práve certifikované tetovacie farby, ktoré prešli mnohými testami.

Je tetovanie bolestivé ?

Pri tejto otázke je potrebné zvážiť veľa faktorov. Ako napríklad technika tetovača, použité nástroje ... V konečnom dôsledku každý človek má iný prah bolesti. To znamená niečo čo vám pripadá neznesiteľné iný môžu znášať bez problémov. Samozrejme v niektorých štúdiách je možnosť lokálneho umŕtvenia ... avšak tento variant sa neosvedčil z toho dôvodu že umŕtvená koža horšie prijíma farbu. Taktiež anestetiká majú vedľajšie účinky s ktorými treba počítať.

Je možné tetovaním zakryť jazvy ?

Jazvy sú miesta, kde sa nachádza koža s inými vlastnosťami. Preto sa neodporúča tieto miesta tetovať. Je však možné výberom vhodného motívu a umiestnenia takpovediac odviezť pozornosť od jazvy na tetovanie.

Materské znamienka

Ak má byť tetovanie umiestnené na mieste kde je materské znamienko existujú dve možnosti:

  1. Materské znamienko ostane na mieste a okolo neho sa vynechá miesto približne milimeter z každej strany - je to veľmi dôležité z toho dôvodu, že tieto znamienka musia byť viditeľné pri lekárskych prehliadkach. Naviac u materských znamienok je tendencia, že pri poškodení alebo nepriaznivých podmienkach, sa znamienko stane zhubným rakovinovým nádorom.
  2. Znamienko si necháte odstrániť ... lekári bežne takéto zákroky robia. V tomto prípade musíte počítať s tým, že už tento samotný zákrok si vyžaduje hojenie takže termín tetovania budete musieť odsunúť na neskôr.

Tetovanie

Na úvod si treba uvedomiť, že tetovanie je poväčšine na celý život. A teda šetrenie financiami tu naozaj nemá opodstatnenie. Prvým krokom je výber motívu a miesta na tele, kde bude tetovanie umiestnené. Pri tomto kroku treba zvážiť aký účel pre Vás má. Môže to byť estetický doplnok Vášho tela, ale taktiež môže byť pre Vás doplnkom intímneho charakteru. Je dobré nechať si poradiť v štúdiu, aj keď na druhej strane je to vaše rozhodnutie. Pri zvažovaní by vám mal napomôcť album štúdia ... Pri výbere motívu by som Vám osobne neodporúčal dať si tetovať niečo, čo je na vlas rovnaké ako na fotografii, či v časopise. Každý tetovač by mal byť schopný upraviť motív podľa vašich potrieb. Ďalej je potrebné zvážiť farebnosť a sýtosť farieb, túto otázku treba prebrať s tetovačom. Po tomto kroku musíte byť obaja, aj tetovač aj Vy presne dohodnutí. Druhým krokom je nanesenie odtlačku. Na dôkladne oholené a dezinfikované miesto na tele sa nanáša emulzia pre odtlačok. Keď je tetovač s touto procedúrou hotový, je potrebné, aby bol zákazník spokojný a ak sa mu nezdá hocijaká maličkosť, treba to prebrať a následne spraviť ďalší odtlačok.

A čo potom ?

Bezprostredne po tetovaní sa miesto dôkladne umyje a aplikuje hojivá masť. Taktiež Vám v štúdiu poskytnú masť na neskoršie použitie a mali by Vás bezplatne informovať o spôsoboch ošetrovania. Po odchode zo štúdia sa o tetovanie staráte už sami. Po tetovaní sa na mieste tetovania vytvorí škrupina (chrasta) túto vec v žiadnom prípade nijako neodstraňujte. Je potrebné aby sa sama oddelila. Táto vec je dôležitá ... predídete tým problémom z vypadávaním farby a následnými opravami. Akonáhle vám tetovanie začne blednúť, šedivieť, alebo niečo nie je v poriadku, neváhajte a vráťte sa do štúdia. Oprava tetovania je v cene. V období bezprostredne po tetovaní vám odporúčame ako pomocný doplnok hojivú masť značky protat. Tento produkt stimuluje pleť, obnovuje v nej energiu, minimalizuje možnosti styku s infekciami a udržuje tetovanú oblasť dokonale hydratovanú.

Šport

Ako vieme kvalita tetovania nezáleží len na samotnom zákroku, ale taktiež na tom ako sa o tetovanie staráme po zákroku. Po tetovaní sa totižto pokožka pokryje vrstvou zaschnutej krvi (chrasta), ktorá má ochrannú funkciu. Akonáhle je táto oblasť poškodená alebo zoškrabnutá dochádza ku poškodeniu samotného tetovania. Toto sa stáva najmä pri športoch ako hokej, bojové umenia, basketbal ... je teda vhodné zo začiatku potetované miesto chrániť obväzom. Podobná situácia nastáva u plavcov ... nieje vhodné čerstvo potetovanú pokožku príliš máčať vo vode, platí to aj pre sprchovanie. Všeobecne športovcom doporučujeme premyslieť si termín tetovania tak, aby bola pokožka čo možno najmenej vystavovaná namáhaniu pri tréningoch či zápasoch.

Opaľovanie

Taktiež opaľovanie môže fanúšikom tetovania poriadne sťažiť život. Prílišné opálenie pokožky môže mať dlhodobé následky v podobe vyblednutia, alebo straty kontrastu tetovania. Ak máte záujem udržať svoje tetovanie krásne a kontrastné používajte krém s vyšším ochranným faktorom. Taktiež je vhodné tento fakt zohľadniť pri výbere tetovania. Ak sa radi opaľujete a neviete sa tohto koníčka vzdať, mali by ste si vybrať pri tetovaní skôr plnšie, hrubšie, nie moc tieňované tvary, ktoré dokážu slnečnému žiareniu dlhodobo odolávať. V letných mesiacoch je taktiež vhodné používať ochranné prípravky určené pre tetovanie. Jedným z takýchto prípravkov je aj prípravok od firmy protat z názvom "Protat SP30+ Sunsreen". Jedná sa o vysoko účinný prípravok, ktorý chráni práve tetovanú pokožku pri opaľovaní. V prípade Vašeho záujmu si môžete tento výrobok objednať priamo v našom e-shope, alebo telefonicky.

Nadmerné ochlpenie

Alebo aj celkovo ochlpenie hrá veľkú rolu pri tetovaní a to z toho hľadiska, že ochlpenie tetovanie prekrýva. To znamená, že ak máte záujem dať si vytetovať realistické tetovanie, ktoré zahŕňa tieňované časti, mali by ste zvážiť či takéto tetovanie pod ochlpením nezanikne. Druhým variantom je pravidelné odstraňovanie ochlpenia. Ak však máte záujem umiestniť tetovanie na ochlpené miesto, odporúčame vám orientovať sa pri výbere motívu na plné, hrubšie, menej tieňované vzory.

Je niekedy tetovanie potrebné opravovať ?

Pri normálnych okolnostiach by to nemalo byť potrebné. To znamená - ak bol bezproblémový priebeh hojenia ... Táto skutočnosť je aj jedným z ukazovateľov profesionality tetovača. Iný prípad je ak je tetovanie enormne staré ... v takomto prípade je vhodné tetovanie "oživiť" teda pretetovať (opraviť).

Prečo v štúdiu ?

Pri tetovaní je najdôležitejšia sterilita. Tetovací salón je miestom, kde je sterilita samozrejmosťou a na tetovanie je vyhradená jedna miestnosť, kde sa neje, nepije, ani nefajčí. Nástroje,  farby, misky a všetok použitý materiál je sterilný. Ak v štúdiu nemajú sterilizátor, alebo nedodržujú hygienické zásady, NECHOĎTE TAM

Dočasné tetovanie

Ako ste si mohli všimnúť, tento druh tetovania v našom cenníku chýba. Túto službu sme sa rozhodli neposkytovať z viacerých dôvodov. Neberte prosím tieto informácie ako kritiku, alebo antireklamu ... jedná sa o pravdivé fakty, ktoré vyplývajú z našich skúseností. Permanentné tetovanie je spravidla propagované ako tetovanie, ktoré po 3-5 rokoch mizne. Táto informácia určite osloví ľudí, ktorí uvažujú o prvom tetovaní, alebo si nie sú istí otázkou, či im ich motív časom nezovšednie. Takýchto ľudí naozaj veľmi rýchlo dokážu presvedčiť ponuky kozmetických salónov. Tvrdenie, že takéto tetovanie naozaj najneskôr po 5 rokoch zmizne je síce pekné, ale treba sa zamyslieť nad faktom, či je to naozaj možné. Farby, ktoré sa využívajú na tento spôsob tetovania sú naozaj menej stále a trvácne. Sú určené na tetovanie permanentného make-upu. Pri make-upe je situácia ale diametrálne odlišná. Tetujú sa tenké linky a jemné tiene okolo očí. Takéto objekty sa tetujú úplne inou technikou. Ak sa jedná o motív alebo obrázok, je potrebné dodržať väčšiu hĺbku vpichu ihly ... výraznosť čiar je väčšia. Ďalším faktorom, ktorý vplýva na miznutie je že pleť na tvári je odlišná ako pleť na iných častiach tela. Je vystavovaná slnečnému žiareniu a prírodným vplyvom. Preto make-up takpovediac zmizne, aj keď v skutočnosti natoľko stratí výraznosť, že ho nevidieť. Pre tetovanie na inej časti tela platí, že najprv vyblednú menej výrazné čiary a tiene, ale hlavné čiary zostanú. Takéto tetovanie môže mať až odpudzujúci efekt. S takýmito ľuďmi máme veľa skúseností, pretože sa prirodzene snažia dať si takýto objekt opraviť, či prekryť. V niektorých prípadoch je to takmer nemožné. Nakoniec treba aj zvážiť kvalitu odvedenej práce. Profesionálny tetovač zaručene odvedie kvalitnejšiu prácu, ak sa jedná o tetovanie. Je to predsa len určitý druh umenia a profesionálni tetovači majú v tomto obore oveľa viac skúseností.

Informácie o cenách nájdete v našom cenníku.

Náš elektronický obchod

www.tattooshop.sk

Kontaktné informácie

Roman Jánoš - Black Tattoo

Bratislavská 42
Bratislava 841 06, SLOVENSKÁ REPUBLIKA
0903 115 315
infotattoo@blacktattoo.sk

IČO: 40099253
ČŽR: 104-22865