Piercing
Piercing je špeciálna forma zdobenia ľudského tela. Väčšina piercingových ozdôb je vyrábaná z chirurgickej ocele, zlata, striebra, titánu a iných inertných materiálov, ktoré sú vhodné ako implantáty na telo. Rovnako ako pri tetovaní, sú aj tu úplnou samozrejmosťou sterilné materiály a ihly na jedno použitie. Pri piercingu však nejde len o to, akú časť tela si dať prepichnúť, ale je dôležité, aby ste boli aj informovaní o tom, čo všetko sa dá piercingom vytvoriť. V našom štúdiu Vám veľmi radi poradíme a odporučíme či už ozdobu, alebo umiestnenie.
Čoho sa vyvarovať ?
Počas hojenia nevyťahujte šperk na dlhšiu dobu. Piercing sa môže zmrštiť natoľko, že ho nedáte späť. Otvor sa uzavrie, ale nezanikne. Vo vnútri sa môžu hromadiť nečistoty a vznikať cysty a zápaly. Zápal môže spôsobiť aj manipulovanie piercingom neumytými rukami. Hygiena je v tejto fáze najdôležitejšia.
Prečo v štúdiu ?
Treba si uvedomiť, že v štúdiu je predsa len sterilnejší prístup. Taktiež vám v štúdiu poradia vhodný šperk a umiestnenie. Týmto sa predíde takzvanému odvrhnutiu piercingu či migrácii. Tieto úkazy vznikajú práve v dôsledku nevhodného umiestnenia. Ak si zakúpite šperk v štúdiu, máte istotu, že sa jedná o kov ktorý nevylučuje oxidy, ktoré môžu spôsobiť infekciu. Poradenstvo je tiež veľmi dôležité.
Ako postupovať po zákroku ?
Prvý týždeň či dva nie je neobvyklý zápal. Ak však zápal pretrváva dlhšie, môže to naznačovať prítomnosť infekcie, či alergie na kov. Prvých 8 týždňov : Hneď ako sa vytvorí ochranná vrstva, zmrští sa okolo šperku. V tejto fáze je nevhodné šperkom hýbať bez toho, aby bol pred tým umytý teplou vodou. Vrstva okolo šperku je stále ešte slabá a ľahko sa naruší. Teplá voda roztiahne kožu. Počas hojenia piercing produkuje takzvaný tkanivový mok (výtok). Tento výtok je lepkavý,belavej farby a zaschýna do chrasty, ktorá sa tvorí v oblasti vchodu a východu z piercingu a ďalej na šperku. Toto však nie je hnis, ktorý je hustý, zelený či žltý. Je to číra tekutina, ktorá sa nahromadí okolo vchodov a má ochranný účinok. Vrstva z vnútornej strany piercingu musí spevnieť a zosilnieť. Toto môže trvať 6 mesiacov až 1 rok. Potom sa vchody do piercingu zaoblia a piercing sa roztiahne.
Normálny priebeh hojenia a reakcia organizmu na piercing
- pokožka okolo piercingu môže byť podráždená a bolieť,
- počas prvých dní môže ešte dochádzať k občasnému krvácaniu, hlavne u piercingu pohlavných orgánov,
- v mieste vpichu sa na šperk môže usadzovať výtok (bielej alebo priehľadnej farby) toto nie je hnis,
- prepichnutá dierka sa môže počas hojenia zovrieť natoľko, že bude obtiažne s piercingom manipulovať. Vo fáze hojenia by ste mali so šperkom manipulovať čo najmenej, pretože pri jeho vyberaní sa môže otvor natoľko zmrštiť, že nebudete schopní piercing znovu nasadiť.
Ako sa o piercing starať
V počiatočnej fáze je piercing veľmi náchylný na infekcie pri znečistení. Preto je dôležité ho čistiť. Je dôležité si uvedomiť že piercing sa nehojí ako ktorékoľvek poranenie.
Čím teda piercing čistiť a ošetrovať?
- ANTIBAKTERIÁLNE MYDLÁ: je vhodné použiť na miesta okolo piercingu.
- SPREJ ZNAČKY PROTAT: prípravok zabraňuje vniknutiu infekcií, má antibakteriálne, hydratačné a protizápalové účinky. Podporuje rýchle hojenie
- ČAJOVNÍKOVÝ OLEJ: je to asi najznámejšie prírodné antiseptikum. Nemal by sa však používať neriedený. Pravý čajovníkový olej je pomerne drahý.
- SLANÁ VODA: je to neagresívny dezinfekčný prípravok. Príprava je jednoduchá na 200 ml vody 1 lyžička soli (pokiaľ je to možné použite morskú soľ). !! Pozor slaná voda sa aplikuje len v prípade zápalov ... v prípade že sa nejedná o zápal môže jej použitie spôsobiť vysušenie a komplikácie !!
!! Čoho sa vyvarovať? !!
V zásade by ste nemali používať PEROXID VODÍKA a IZOPROPILALKOHOL, pretože tieto látky enormne vysúšajú pokožku. PEROXID VODÍKA dokonca ničí novo vytvorené tkanivo.
Materiály používané na výrobu piercingových šperkov
- Zlato: Pre výrobu šperkov sa používa 14 a 18 karátové zlato. 14 karátové zlato sa z výhodou používa na výrobu šperkov so závitom kvôli svojej tvrdosti. Do zlata nieje pridávaný nikel ... zhoršovalo by to kvalitu šperku. 18 karátové zlato je o niečo menej pevné, to znamená že nie je vhodné na výrobu šperkov so závitom. Upozornenie: šperky vyrobené z 9 karátového zlata môžu vážne poškodiť vaše zdravie. A to z toho dôvodu že, toto zlato obsahuje enormné množstvo prímesí ... je nevhodné aj na výrobu zubných koruniek ... tieto prímesi sú zväčša korozívne kovy ktoré škodia organizmu.
- Zirkóniové zlato Jedná sa o šperky vyrobené z titánu ktoré sú potiahnuté vrstvou zlatej farby ktorá je odolná voči opotrebeniu. Táto vrstva je z materiálu zvaného Nitrid zirkonu. Tento materiál bol otestovaný to znamená že nevykazuje uvoľňovanie nežiaducich alebo škodlivých látok.
- Titan Materiál, ktorý v poslednej dobe dobieha (používanosťou) chirurg. oceľ. Titan má veľmi podobné vlastnosti a navyše je ľahší. V dnešnej dobe je možné zakúpiť si aj farbený (anodizovaný) titan, so širokou škálou stálych farieb. Tech. postup výroby takýchto šperkov zaručuje antikorozívne a antialerg. vlastnosti tit. šperkov. Na rozdiel od chirurg. ocele neobsahuje nikel. Pozor existuje veľa rôznych modifikácii titanu na šperky sa používa trieda 23 ... upozorňujeme vás že je nevhodné používať šperky z matného titanu.
- Oceľ Chirurg. oceľ je veľmi vďačný materiál. Niektoré druhy chirurg. ocele využívajú na výrobu vnútorných protéz, umelých kĺbov ... to zaručuje a predurčuje tento materiál na to aby bol vhodný aj pre výrobu piercingu. Chirurg. oceľ síce obsahuje nikel ... ale intenzita jeho uvoľnovania je tak malá, že tento materiál je vhodný aj pre lek. priemysel.
- Bioplast Je to biokompatibilný extrémne ohybný materiál vhodný pre výrobu šperkov. Tieto šperky je možné upravovať, skracovať ... následne je možné opätovne narezať závit. Je možné vyrábať aj kombinované šperky. Patrí medzi antialergické materiály.
- UV - Fluoro Generácia polymérov sa veľmi dobre ujala v lekárstve, vďaka svojim antialerg. vlastnostiam. O tomto fakte vás určite presvedčí skutočnosť, že kontaktné šošovky do očí sú vyrobené práve z takéhoto polyméru.
Informácie o cenách nájdete v našom cenníku.